Endüstriyel Mühendislik Hizmetleri
  • Termografik Görüntüleme

TERMOGRAFİK GÖRÜNTÜLEME

-273ºC üzerindeki tüm nesneler bir termal enerji yayarlar. Termal enerji gözümüzün göremediği kızılötesi aralıkta yayılır. Kızılötesi aralık X ışınları ve Gama ışınları arasındaki bölgedir. Termal kamera, kızılötesi dalga boyu ışınımında, ekipmanla direk olarak temas etmeden sıcaklık durumunu algılayan bir cihazdır. Bu cihaz nesnelerin sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Görüntüleme yöntemi IR türündeki enerjiyi esas alır bu görüntüleme yöntemi gözle görülmeyen ve görüntünün genel yapısını IR enerjisine göre oluşmuş renkler ve şekillerin oluşturulduğu sistemidir. Termal görüntüleyiciler çıplak gözle tespit edilmeyen, ancak ciddi sonuçlar doğurabilecek küçük problemleri düzgün bir biçimde görmemizi sağlar.

Termal kamera, çeşitli sektörlerde kullanılan, alanların ya da parçaların normalin üzerindeki sıcaklıklarını ya da soğukluklarını ölçebilen, net tespit cihazıdır. Bu cihazla bizim çıplak gözle göremeyeceğiniz sorunları bularak, yerlerini kolayca tespit edilebilir. Termal kamera, kızılötesi dalga boyu tayfında, ekipmanla doğrudan temas olmadan sıcaklık farklılıklarını algılamaya yarayan bir cihazdır. Bu cihaz lenslerden ve algılayıcılardan oluşur.

Emisivite Nedir ?

Emisivite, bir objenin ışıma veya ısı yayınımının verimini tanımlayan bir materyal özelliğidir. Ölçüm hattında sorun olması ya da engel olması durumunda ,ölçüm sonucu yanlış çıkacaktır. Katı cisimler, yayılma durumunu engelleyecekleri için, yayınım hatasına neden olacaklardır.

Bina termografisi Ve Ölçüm hazırlıkları

Ortalama oda sıcaklığı 20 °C ve dış ortam ile iç ortam arasındaki sıcaklık farkı en az 15 °C olmalıdır.
Bunu sağlamak için tüm odaların en az 12 saat önceden itibaren homojen bir şekilde ısıtılıyor olması gerekmektedir.
Ölçümden en az 2 saat önce tüm pencerelerin kapatılmış olması gerekmektedir.
Duvar yüzeylerine yakın ve sıcaklık oluşturabilecek ısı ve ışık kaynakları kapatılmalıdır.
Eğer ölçüm yapacağınız alana güneş ışığı geliyorsa tüm perdeler kapatılmalıdır.
  • HER TÜRLÜ TEKNİK BİLGİ İÇİN

    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Share: